Overview
Specification
MXS4046

MXS4046 Basic Information
| Panel Model | MXS4046 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,1.6 inch, 128×100 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS4046 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
MXS4046 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×100 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 103 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.245×0.245 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.245×0.245 mm (H×V) |
| Weight | 4.63g (Typ.) |
| Active Area | 31.33×24.47 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37×33.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.53 (Typ.) mm |
| Touch Panel | Without |
MXS4046 Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Grayscale(W) (4-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
MXS4046 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
MXS4046 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 17.0/(1.65~3.5)/(1.65~2.6)V (Typ.)(VCC/VCI/VDD) |
| Input Current for Panel | 23.8/0.10mA (Typ.)(ICC/ICI) |
| Interface Type | FPC |
