Overview
Specification
MXS4064

MXS4064 Basic Information
| Panel Model | MXS4064 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,2.9 inch, 256×64 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS4064 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 75 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
MXS4064 Mechanical Features
| Dot Resolution | 256×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 90 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.279×0.298 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.279×0.298 mm (H×V) |
| Weight | 11.4g (Typ.) |
| Active Area | 71.394×19.042 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 79.4×30.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.03 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS4064 Optical Features
| Brightness | 85 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
MXS4064 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 100K(Typ.) (Hours) |
MXS4064 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 15.0/(1.65~3.4)/(1.65~3.4)V (Typ.)(VCC/VDDA/VDDD) |
| Input Current for Panel | 28.0/1.0mA (Typ.)(IH/IDD) |
| Interface Type | FPC |
