Overview
Specification
MXS8473

MXS8473 Basic Information
| Panel Model | MXS8473 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,1.0 inch, 128×96 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS8473 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
MXS8473 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×96 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.163×0.163 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.163×0.163 mm (H×V) |
| Weight | 1.70g (Typ.) |
| Active Area | 20.82×15.62 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 25.6×22.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.185 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS8473 Optical Features
| Brightness | 270 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
MXS8473 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
MXS8473 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 15.0/(1.65~3.4)/(1.65~3.4)V (Typ.)(VCC/VDDA/VDDD) |
| Input Current for Panel | 17.5/0.37mA (IH/IDD) |
| Interface Type | FPC |
