Overview
Specification
MXS8475

MXS8475 Basic Information
| Panel Model | MXS8475 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,0.77 inch, 96×39 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS8475 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
MXS8475 Mechanical Features
| Dot Resolution | 96×39 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 135 PPI |
| Aspect Ratio | 5:2 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.188×0.188 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.188×0.188 mm (H×V) |
| Weight | 0.68g (Typ.) |
| Active Area | 18.01×7.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 22.3×11.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.005±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS8475 Optical Features
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
MXS8475 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 13K(Typ.) (Hours) |
MXS8475 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 15.0/(2.4~3.4)/(1.65~3.4)V (Typ.)(VCC/VDDA/VDDD) |
| Input Current for Panel | 10.3/0.29mA (Typ.)(IH/IDD) |
| Interface Type | FPC |
