Overview
Specification
MXS8478

MXS8478 Basic Information
| Panel Model | MXS8478 |
|---|---|
| Panel Brand | Pioneer |
| Descrition | PM-OLED ,0.60 inch, 80×16 |
| Panel Type | PM-OLED |
| MXS8478 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
MXS8478 Mechanical Features
| Dot Resolution | 80×16 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 136 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.188×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.188×0.150 mm (H×V) |
| Weight | 0.40g (Typ.) |
| Active Area | 15.01×2.37 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 23.7×5.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.59 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
MXS8478 Optical Features
| Brightness | 100 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Display Color | Mono(Red) (1-bit) |
| Sunlight Readable | N |
MXS8478 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 45K(Typ.) (Hours) |
MXS8478 Signal Interface
| Signal Category | SPI |
|---|---|
| Signal Class | SPI |
| Input Voltage for Panel | 15.0/(2.4~3.3)/(1.65~VDD)V (Typ.)(VCC/VDD/VDDIO) |
| Input Current for Panel | 0.75/0.10mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Interface Type | FPC |
