Overview
Specification
N116HSE-EAC

N116HSE-EAC Basic Information
| Panel Model | N116HSE-EAC |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,11.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| N116HSE-EAC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
N116HSE-EAC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 190 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0445×0.1335 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1335×0.1335 mm (H×V) |
| Weight | 200g |
| Active Area | 256.32×144.18 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
N116HSE-EAC Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 14/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
N116HSE-EAC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
N116HSE-EAC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 5.0/12.0/21.0V (Min./Typ./Max.) |
N116HSE-EAC Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
