Overview
Specification
N133IB-L01

N133IB-L01 Basic Information
| Panel Model | N133IB-L01 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| N133IB-L01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
N133IB-L01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 350/365g (Typ.Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 286.08×178.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 289.1×181.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 299×207.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.5 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (6-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
N133IB-L01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 3/7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/20/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
N133IB-L01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
N133IB-L01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 12K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 22.4±1.4V |
| Lamp Current | 114/120/150mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 2.52/2.7/2.86W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
N133IB-L01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 270/310mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | TBD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19KR-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
