Overview
Specification
N150P3-L04

N150P3-L04 Basic Information
| Panel Model | N150P3-L04 |
|---|---|
| Panel Brand | IDTech |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1400×1050 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| N150P3-L04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
N150P3-L04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1400(RGB)×1050 (SXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 575/600g (Typ./Max.) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating |
| Active Area | 304.5×228.375 mm (H×V) |
| Bezel Area | 308.1×232.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 317.3×242 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.2/6.5 (Typ./Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (8-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
N150P3-L04 Optical Features
| Display Mode | DD-IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 60 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
N150P3-L04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 6.6W (Typ.), 7.2W (Max.) |
N150P3-L04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Bottom side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 630V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/6.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/70KHz (Min./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 4.1/4.5W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
N150P3-L04 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 760mA (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 2.5W (Typ.), 2.7W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
