Overview
Specification
NA19019-C002

NA19019-C002 Basic Information
| Panel Model | NA19019-C002 |
|---|---|
| Panel Brand | Fujitsu |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| NA19019-C002 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | CA51001-0248 |
NA19019-C002 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.071×0.213 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.213×0.213 mm (H×V) |
| Active Area | 170.4×127.8 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded |
NA19019-C002 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Sunlight Readable | N |
NA19019-C002 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
