Overview
Specification
NDS07012001920

NDS07012001920 Basic Information
| Panel Model | NDS07012001920 |
|---|---|
| Panel Brand | SEBO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,7.0 inch, 1200×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| NDS07012001920 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | LCD Module |
NDS07012001920 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1200(RGB)×1920 (WUXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 322 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.02625×0.07875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.07875×0.07875 mm (H×V) |
| Weight | 66g (Typ.) |
| Active Area | 94.5×151.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 98.7×160.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.98/3.67 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
NDS07012001920 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1100 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
NDS07012001920 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
NDS07012001920 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S4P |
| Lamp Shape | Array |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 450/500mA (Typ./Max.) |
NDS07012001920 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.9/5.0/5.0V (Max.)(IOVCC/VDD/VDDP) |
| Input Current for Panel | 11.0/37.0mA (Typ.)(IOICC/IDDP) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH35C-31S-0.3SHW(50), Pitch:0.3 mm, Pin:31 pins |
