Overview
Specification
NL3224AC35-05

NL3224AC35-05 Basic Information
| Panel Model | NL3224AC35-05 |
|---|---|
| Panel Brand | NEC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| NL3224AC35-05 Price | Request Price & Lead Time |
NL3224AC35-05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 72 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.116×0.348 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.348×0.348 mm (H×V) |
| Active Area | 111.36×83.52 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
NL3224AC35-05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | Full color () |
| Sunlight Readable | N |
NL3224AC35-05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
NL3224AC35-05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
NL3224AC35-05 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video |
| Interface Type | FPC |
