Overview
Specification
NL3224BC35-20

NL3224BC35-20 Basic Information
| Panel Model | NL3224BC35-20 |
|---|---|
| Panel Brand | NEC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| NL3224BC35-20 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 3.0G (29.4 m/s²) |
| Remarks | NL3224BC35-20 & NL3224BC35-21 Variation: Position of Lamp Cable Compartment. Side compartment: NL3224BC35-20, Back compartment: NL3224BC35-21 |
NL3224BC35-20 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 72 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.116×0.348 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.348×0.348 mm (H×V) |
| Weight | 210/220g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H), Antireflection |
| Active Area | 111.36×83.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 116.4×88.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 134×104.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.5±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
NL3224BC35-20 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/50/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.305; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.35 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
NL3224BC35-20 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 4.1W (Typ.) |
NL3224BC35-20 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp RFU Model | 55LHS11 |
| Lamp Voltage | 350V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.5/5.0/5.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 39/43/47KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 550/780V (Min.)(Ta=+25/-10℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
NL3224BC35-20 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 185/125mA (Typ.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 08-6260-033-340-829+, Pitch:0.5 mm, Pin:33 pins |
