Overview
Specification
NL6448BC33-53

NL6448BC33-53 Basic Information
| Panel Model | NL6448BC33-53 |
|---|---|
| Panel Brand | NEC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| NL6448BC33-53 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
NL6448BC33-53 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.110×0.330 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.330×0.330 mm (H×V) |
| Weight | 475/500g (Typ./Max.) |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×161.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 243×185.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.5±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.5, 2-R1.75) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
NL6448BC33-53 Optical Features
| Display Mode | SA-SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 18/16 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.40 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
NL6448BC33-53 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 5.9W (Typ.) |
NL6448BC33-53 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp RFU Model | 104LHS39 |
| Lamp Voltage | 520V (Typ.) |
| Lamp Current | 2.0/5.0/5.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 850/1100V (Min.)(Ta=+25/-10℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
NL6448BC33-53 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 210/140mA (Typ.)(ICC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF9C-31P-1V, Pitch:1.0 mm, Pin:31 pins |
