Overview
Specification
NV156FHM-A10

NV156FHM-A10 Basic Information
| Panel Model | NV156FHM-A10 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| NV156FHM-A10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
NV156FHM-A10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 144 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05975×0.17925 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17925×0.17925 mm (H×V) |
| Weight | 563g (Max.) |
| Surface | Hard coating (7H), Antireflection |
| Active Area | 334.16×193.59 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 374.9×236.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.2 (Max.) mm |
| Shape Style | Slim (PCBA Flat, Depth ≤3.2mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on up, down slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
NV156FHM-A10 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.54 (Max.)(5/13 points) |
| Sunlight Readable | N |
NV156FHM-A10 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
NV156FHM-A10 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S5P |
| Lamp Shape | 5 strings |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 2.98W (Typ.) |
NV156FHM-A10 Signal Interface
| Signal Category | eDP |
|---|---|
| Signal Class | eDP (2 Lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Panel Power Consumption | 1.0/1.6W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | UJU - IS050-L30B-C10, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
