Overview
Specification
OD104SL4

OD104SL4 Basic Information
| Panel Model | OD104SL4 |
|---|---|
| Panel Brand | E Ink |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| OD104SL4 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
OD104SL4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 310/320g (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 215.4×162.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 238.6×171 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
OD104SL4 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 160 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.25/1.81 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
OD104SL4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
OD104SL4 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 500±50V |
| Lamp Current | 3.0/5.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 45KHz |
| Lamp Startup Voltage | 1000V (Min.)(Ta=0℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.91W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
OD104SL4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 350/450mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | molex - 53779-1470, Pitch:1.25 mm, Pin:14 pins |
