Overview
Specification
OEL9M1008-R-E
OEL9M1008-R-E Basic Information
| Panel Model | OEL9M1008-R-E |
|---|---|
| Panel Brand | TRULY |
| Descrition | PM-OLED ,2.8 inch, 64×256 |
| Panel Type | PM-OLED |
| OEL9M1008-R-E Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
OEL9M1008-R-E Mechanical Features
| Dot Resolution | 64×256 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 94 PPI |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.270×0.270 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.270×0.270 mm (H×V) |
| Active Area | 17.255×69.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 19.26×71.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 28.5×80.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
OEL9M1008-R-E Optical Features
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
|---|---|
| Display Color | Grayscale(R) (4-bit) |
| Response Time | 0.02/0.02 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
OEL9M1008-R-E Electronics Feature
| Vertical Frequency | 100Hz |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in SH1122G |
| Driving Method | Duty: 1/64 |
OEL9M1008-R-E Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
OEL9M1008-R-E Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 6800/8080 parallel, 3/4-wire SPI, I²C |
| Interface Type | FPC |
