Overview
Specification
P0430WQLD-T

P0430WQLD-T Basic Information
| Panel Model | P0430WQLD-T |
|---|---|
| Panel Brand | CMEL |
| Descrition | AM-OLED ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | AM-OLED |
| P0430WQLD-T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
P0430WQLD-T Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 95×53.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 97.2×55.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 103.5×67 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.05±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
P0430WQLD-T Optical Features
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 73% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 0.05/0.05 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR>10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
P0430WQLD-T Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 0.81/1.11W (Typ./Max.) |
| Driver IC | Built-in HX5116 |
P0430WQLD-T Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
P0430WQLD-T Signal Interface
| Signal Category | Parallel/Serial |
|---|---|
| Signal Class | Digital RGB (8/24-bit) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
