Overview
Specification
P060DDZ-ZZ1

P060DDZ-ZZ1 Basic Information
| Panel Model | P060DDZ-ZZ1 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.0 inch, 800×1280 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P060DDZ-ZZ1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
P060DDZ-ZZ1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 251 PPI |
| Aspect Ratio | 10:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.03365×0.10095 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.10095×0.10095 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 80.76×129.216 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 85.06×138.266 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.1±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
P060DDZ-ZZ1 Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.78% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
P060DDZ-ZZ1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in JD9367 |
P060DDZ-ZZ1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
P060DDZ-ZZ1 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/5.8/-5.8V (Typ.)(VDD/AVDD/AVEE) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - FH33J-40S-0.5SH(10), Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
