Overview
Specification
P070BAG-CM1

P070BAG-CM1 Basic Information
| Panel Model | P070BAG-CM1 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P070BAG-CM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
P070BAG-CM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 170 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0502×0.1432 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1506×0.1432 mm (H×V) |
| Weight | 140g (Typ.) |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 154.214×85.92 mm (H×V) |
| Bezel Area | 156.7×89.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.8±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
P070BAG-CM1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/70/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
P070BAG-CM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
P070BAG-CM1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 8.4/9.9/10.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 265mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.62W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
P070BAG-CM1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/11.0/20.0/-6.8V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 35/20/0.26/0.26mA (Typ.)(DIDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.4W (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
