Overview
Specification
P0760WVLC-T

P0760WVLC-T Basic Information
| Panel Model | P0760WVLC-T |
|---|---|
| Panel Brand | CMEL |
| Descrition | AM-OLED ,7.6 inch, 800×480 |
| Panel Type | AM-OLED |
| P0760WVLC-T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | Power saving mode, Support 3-wire SPI command setting |
P0760WVLC-T Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 122 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.069×0.207 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.207×0.207 mm (H×V) |
| Weight | 150g (Typ.) |
| Surface | Reflection 3.0% (Max.) |
| Active Area | 165.6×99.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 169.0×102.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 177.3×118.32 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.85 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
P0760WVLC-T Optical Features
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 30000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 0.05/0.05 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Min.)(CR>10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.300 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
P0760WVLC-T Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 8W (Max.)(30% pixels on) |
P0760WVLC-T Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
P0760WVLC-T Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-XPB30SL-HF10, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
