Overview
Specification
P260TWR1

P260TWR1 Basic Information
| Panel Model | P260TWR1 |
|---|---|
| Panel Brand | IVO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,26.0 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P260TWR1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
P260TWR1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 60 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1405×0.4215 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4215×0.4215 mm (H×V) |
| Weight | 830g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 575.769×323.712 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 592×339.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.83 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
P260TWR1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/75/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 6.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
P260TWR1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
P260TWR1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
P260TWR1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.3/0.36A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 3.6W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - IS100-L30B-C23, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
