Overview
Specification
P280HVN02.0

P280HVN02.0 Basic Information
| Panel Model | P280HVN02.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,28.0 inch, 1920×360 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P280HVN02.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | 1/3 cut of 31.5" |
P280HVN02.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×360 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 69 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.12125×0.36375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.36375×0.36375 mm (H×V) |
| Weight | 1.80Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 2%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 698.4×132.3 mm (H×V) |
| Bezel Area | 702.4×133.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 733.78×165.34 mm (H×V) |
| Outline Depth | 17.9 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting Pole |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
P280HVN02.0 Optical Features
| Display Mode | AMVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
P280HVN02.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 35W (Typ.) |
P280HVN02.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 62.7±5.7V |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 30.1/32.8W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
P280HVN02.0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.39/0.56A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.68W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
