Overview
Specification
P370IVN02.0

P370IVN02.0 Basic Information
| Panel Model | P370IVN02.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×540 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P370IVN02.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Native Bar Type Display |
P370IVN02.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×540 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 53 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.157×0.471 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.471×0.471 mm (H×V) |
| Weight | 4.91Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 44%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 904.32×254.34 mm (H×V) |
| Bezel Area | 907.5×257.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 923.3×277.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.6/30.5 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (12-M3) on left, right, up, down bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
P370IVN02.0 Optical Features
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 770 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
P370IVN02.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
P370IVN02.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 48W (Typ.) |
P370IVN02.0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.5/0.6A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.0/7.2W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RTE51SZ-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
