Overview
Specification
P380HVN01.0

P380HVN01.0 Basic Information
| Panel Model | P380HVN01.0 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,38 inch, 1920×502 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| P380HVN01.0 Price | Request Price & Lead Time |
| Remarks | 1/2 cut of 42 inch |
P380HVN01.0 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×502 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1615×0.4845 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4845×0.4845 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 11%) |
| Active Area | 930.24×243.22 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 956×270 mm (H×V) |
| Outline Depth | 28.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
P380HVN01.0 Optical Features
| Display Mode | AMVA3, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 700 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M/1.07B (8-bit / 8-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| Sunlight Readable | Y |
P380HVN01.0 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
P380HVN01.0 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Driver Board | Embedded (LED Driver) |
P380HVN01.0 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8/10-bit) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
