Overview
Specification
PA079DS1T1
PA079DS1T1 Basic Information
| Panel Model | PA079DS1T1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.9 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PA079DS1T1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Compatible with NTSC & PAL system |
PA079DS1T1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 67 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.112×0.504 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.336×0.504 mm (H×V) |
| Weight | 365g (Typ.) |
| Active Area | 161.28×117.936 mm (H×V) |
| Bezel Area | 165.2×121.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 191.4×144.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.5 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PA079DS1T1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 150 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 30/50 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 55/55/15/35 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
PA079DS1T1 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
PA079DS1T1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 400V (Typ.) |
| Lamp Current | 6.0mA (Typ.) |
| Lamp Operating Frequency | 60KHz (Typ.) |
| Lamp Startup Voltage | 750/950V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 4.8W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PA079DS1T1 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | Analog RGB + Composite Video (NTSC/PAL) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/17/-12V (Typ.)(VDD/VSH/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 20/20/0.15/20mA (Typ.)(IDD/ISH/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.41W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
