Overview
Specification
PD035VX2
PD035VX2 Basic Information
| Panel Model | PD035VX2 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD035VX2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
PD035VX2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 227 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0375×0.1095 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1125×0.1095 mm (H×V) |
| Weight | 40±5g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 72×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 75.2×55.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 84.03×65.24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.45 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD035VX2 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PD035VX2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 564/788mW (Typ./Max.) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON: PVI-2002A or PVI-2003A |
PD035VX2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 11.4V (Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 456mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PD035VX2 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/10/17/-10V (Typ.)(VCC/VDD/VDD1/VCG/VEE) |
| Input Current for Panel | 0.17/4.8/16.0/0.12/0.15mA (Typ.)(ICC/IDD/IDD1/ICG/IEE) |
| Panel Power Consumption | 180/332mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD1; 0.8VDD1≤VIH≤VDD1 |
| Interface Type | FPC |
