Overview
Specification
PD035VX8
PD035VX8 Basic Information
| Panel Model | PD035VX8 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD035VX8 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PD035VX8 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 228 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.111 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.111 mm (H×V) |
| Weight | 32±3.2g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 53.28×71.04 mm (H×V) |
| Bezel Area | 56.28×74.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1/4.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PD035VX8 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/50/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PD035VX8 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PD035VX8 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S3P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.5V (Max.) |
| Lamp Current | 20/35mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 630mW (Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PD035VX8 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Interface Type | FPC |
