Overview
Specification
PD050VXB
PD050VXB Basic Information
| Panel Model | PD050VXB |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD050VXB Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PD050VXB Mechanical Features
| Dot Resolution | 480×640(RGB) (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Horizontal Stripe |
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.159×0.052 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.156 mm (H×V) |
| Weight | 116±10g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 74.88×101.76 mm (H×V) |
| Bezel Area | 79.88×106.70 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 91.4×119.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.5/8.2 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PD050VXB Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 900 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 75/75/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.360 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | Y |
PD050VXB Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON: PVI-2003A |
PD050VXB Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S10P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 11.5V (Max.) |
| Lamp Current | 200/300mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 2.3W (Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PD050VXB Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/7.7/15.4/-5.5/3.3V (Typ.)(VDD1/VDD2/VGG/VEE/VCC) |
| Input Current for Panel | 4.7/17.0/0.1/0.1/0.1mA (Typ.)(IDD1/IDD2/IGG/IEE/ICC) |
| Panel Power Consumption | 148.8/300mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
