Overview
Specification
PD057VUA
PD057VUA Basic Information
| Panel Model | PD057VUA |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD057VUA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
PD057VUA Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 139 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0605×0.1815 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1815×0.1815 mm (H×V) |
| Weight | 162±10g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 116.16×87.12 mm (H×V) |
| Bezel Area | 120.2×91.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 135×104.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 10.4±0.4 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M2) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
PD057VUA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 800 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 850 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 3/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.25/1.39 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
PD057VUA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 3.32/3.94W (Typ./Max.) |
PD057VUA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top and Bottom) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S4P |
| Lamp Shape | 2 strings × 2CN |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Replaceable | Replaceable |
| Lamp Voltage | 29.7/34.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.97/3.42W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PD057VUA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 106/159mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.35/0.52W (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 08-6260-033-340-829+, Pitch:0.5 mm, Pin:33 pins |
