Overview
Specification
PD104SX1
PD104SX1 Basic Information
| Panel Model | PD104SX1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.4 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PD104SX1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
PD104SX1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 164±10g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 211.2×158.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 219.5×166.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.9±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PD104SX1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/15/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 8.2% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
PD104SX1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
PD104SX1 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
PD104SX1 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (2 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.0/21.0/-6.0/-10.0V (Typ.)(VCC/VLC/VGH/VDL/VEE) |
| Input Current for Panel | 4.0/37.1/0.23/0.02/1.15mA (Typ.)(ICC/ILC/IGH/IDL/IEE) |
| Panel Power Consumption | 0.6/0.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | IRISO - IMSA-9637S-30Y905, Pitch:0.5 mm, Pin:30 pins |
