Overview
Specification
PDP50T4

PDP50T4 Basic Information
| Panel Model | PDP50T4 |
|---|---|
| Panel Brand | LG Display |
| Descrition | PDP ,50 inch, 1024×768 |
| Panel Type | PDP |
| PDP50T4 Price | Request Price & Lead Time |
PDP50T4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 25 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.360×0.810 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 1.080×0.810 mm (H×V) |
| Active Area | 1105.92×622.08 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1156×677.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 37.9±1.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PDP50T4 Optical Features
| Brightness | 700 cd/m² (Min.) |
|---|---|
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Sunlight Readable | N |
PDP50T4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PDP50T4 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|
PDP50T4 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Interface Type | Connector |
