Overview
Specification
PG047IC-01B

PG047IC-01B Basic Information
| Panel Model | PG047IC-01B |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.7 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| PG047IC-01B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PG047IC-01B Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 314 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0269×0.0807 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0807×0.0807 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 58.104×103.296 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.81×111.49 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.607 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PG047IC-01B Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 10/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
PG047IC-01B Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT35590 |
|---|
PG047IC-01B Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
PG047IC-01B Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
