Overview
Specification
PJ045IC-01F

PJ045IC-01F Basic Information
| Panel Model | PJ045IC-01F |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,4.5 inch, 720×1280 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| PJ045IC-01F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PJ045IC-01F Mechanical Features
| Dot Resolution | 720(RGB)×1280 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 329 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0257×0.0771 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.0771×0.0771 mm (H×V) |
| Active Area | 55.512×98.688 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.04×108.72 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.80 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PJ045IC-01F Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 380 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PJ045IC-01F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | OTM1280A |
PJ045IC-01F Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 15.0/16.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 600/825mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PJ045IC-01F Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VCI) |
| Input Current for Panel | 35/35mA (Typ.)(IDDIO/ICI) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 14-5804-030-000-829+, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
