Overview
Specification
PM102ZM1
PM102ZM1 Basic Information
| Panel Model | PM102ZM1 |
|---|---|
| Panel Brand | PVI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.2 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PM102ZM1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PM102ZM1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 374.8±15g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222.72×130.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.9×134.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 236.3×146.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.9/11.3 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PM102ZM1 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PM102ZM1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PM102ZM1 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 800±80V |
| Lamp Current | 6.0±2mA |
| Lamp Operating Frequency | 30/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1270/1650/1900V (Max.)(Ta=+25/0/-20℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
PM102ZM1 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.73/0.79A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | HRS - DF19K-20P-1H, Pitch:1.0 mm, Pin:20 pins |
