Overview
Specification
PM12HC002C
PM12HC002C Basic Information
| Panel Model | PM12HC002C |
|---|---|
| Panel Brand | SAMSUNG SDI |
| Descrition | PM-OLED ,1.7 inch, 128×160 |
| Panel Type | PM-OLED |
| PM12HC002C Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Remarks | Frame Frequency: 60Hz, 75Hz, 90Hz, 105Hz, 120Hz, 135Hz, 150Hz, Optional |
PM12HC002C Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 119 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.067×0.201 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.201×0.201 mm (H×V) |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Active Area | 25.703×35.02 mm (H×V) |
| Bezel Area | 26.703×36.02 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 37.85×45.25 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.55/4.16 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PM12HC002C Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Color Gamut | 61% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
PM12HC002C Electronics Feature
| Vertical Frequency | 90Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Driver IC | COF Built-in LD50T6160-P5 |
| Driving Method | Duty: 1/160 |
PM12HC002C Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 6K(Typ.) (Hours) |
PM12HC002C Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.5/2.8V (Typ.)(VDDL/VDD) |
| Interface Type | FPC |
