Overview
Specification
PP055IC-10D

PP055IC-10D Basic Information
| Panel Model | PP055IC-10D |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,5.5 inch, 1080×1920 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| PP055IC-10D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
PP055IC-10D Mechanical Features
| Dot Resolution | 1080(RGB)×1920 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 403 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.021×0.063 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.063×0.063 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 68.04×120.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 69.64×126.65 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
PP055IC-10D Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 71% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.94% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
PP055IC-10D Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest NT35695, R3315, NT35695, HX8399A, HX-8399B, OTM190A, OTM1906A, HX8399C, R63350, ILI7807B |
|---|
PP055IC-10D Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
