Overview
Specification
PT024TN04-T

PT024TN04-T Basic Information
| Panel Model | PT024TN04-T |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PT024TN04-T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
PT024TN04-T Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Active Area | 48.96×36.72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.38×44.52 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.55 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
PT024TN04-T Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
PT024TN04-T Electronics Feature
| Driver IC | HX8312A |
|---|
PT024TN04-T Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
PT024TN04-T Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB |
