Overview
Specification
PT035TN01

PT035TN01 Basic Information
| Panel Model | PT035TN01 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PT035TN01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
PT035TN01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 33g±10% |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 73.1×55.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 78.2×65 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.5±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
PT035TN01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PT035TN01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 0.484W (Typ.) |
PT035TN01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 10.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 440mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PT035TN01 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3/5.0/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 6.5/4.0/0.1/-0.1mA (Typ.)(ICC/IDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 44mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
