Overview
Specification
PT035TN22

PT035TN22 Basic Information
| Panel Model | PT035TN22 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| PT035TN22 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
PT035TN22 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.08×54.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×64 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.23±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
PT035TN22 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 9/16 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
PT035TN22 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
PT035TN22 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.8±1.2V |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 0.495W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
PT035TN22 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 12/18mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.04W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
