Overview
Specification
R236HFE-L30

R236HFE-L30 Basic Information
| Panel Model | R236HFE-L30 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| R236HFE-L30 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
R236HFE-L30 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0905×0.2715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2715×0.2715 mm (H×V) |
| Weight | 2.00±0.1Kgs (Typ.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 521.28×293.22 mm (H×V) |
| Bezel Area | 525.22×297.22 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 544.8×320.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 13.0±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on, up, down bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
R236HFE-L30 Optical Features
| Display Mode | AAS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
R236HFE-L30 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 24W (Max.) |
R236HFE-L30 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 40K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 36.6/39.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 75mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 16.5/18.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
R236HFE-L30 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.9/1.2A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5.0/6.0W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | P-TWO - 187098-30091, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
