Overview
Specification
RGC07096016WR026

RGC07096016WR026 Basic Information
| Panel Model | RGC07096016WR026 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,0.71 inch, 96×16 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGC07096016WR026 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P29104 |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGC07096016WR026 Mechanical Features
| Dot Resolution | 96×16 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 137 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.18×0.20 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.18×0.20 mm (H×V) |
| Weight | 0.55±0.06g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 17.644×3.18 mm (H×V) |
| Bezel Area | 19.644×5.26 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 26.3×8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.23±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGC07096016WR026 Optical Features
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
RGC07096016WR026 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in SSD1306BZ |
| Driving Method | Duty: 1/16 |
RGC07096016WR026 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
RGC07096016WR026 Signal Interface
| Signal Category | I²C |
|---|---|
| Signal Class | I²C |
| Interface Type | FPC |
