Overview
Specification
RGC10128064WR005

RGC10128064WR005 Basic Information
| Panel Model | RGC10128064WR005 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,1.0 inch, 128×64 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGC10128064WR005 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P18301 |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGC10128064WR005 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.18×0.18 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.18×0.18 mm (H×V) |
| Weight | 1.63g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 23.02×11.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 28.22×21.63 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.25 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGC10128064WR005 Optical Features
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
RGC10128064WR005 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 104/130mW (Typ./Max.) |
| Driver IC | COG Built-in SSD1305 |
| Driving Method | Duty: 1/64 |
RGC10128064WR005 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 16K(Min.) (Hours) |
RGC10128064WR005 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 13.0/2.7V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for Panel | 0.55/0.10mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Interface Type | FPC |
