Overview
Specification
RGC11128036WR005

RGC11128036WR005 Basic Information
| Panel Model | RGC11128036WR005 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,1.1 inch, 128×36 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGC11128036WR005 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P18001 |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGC11128036WR005 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×36 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 121 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.21×0.21 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.21×0.21 mm (H×V) |
| Weight | 1.01g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 26.86×7.54 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 31×14.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0±0.05 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGC11128036WR005 Optical Features
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Grayscale(W) (2-bit) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
RGC11128036WR005 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Total Power Consumption | 261/290mW (Typ./Max. |
| Driver IC | COG Built-in LDS518 |
| Driving Method | Duty: 1/36 |
RGC11128036WR005 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 5K(Min.) (Hours) |
RGC11128036WR005 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 14.5/1.8V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Interface Type | FPC |
