Overview
Specification
RGS08096016WR000

RGS08096016WR000 Basic Information
| Panel Model | RGS08096016WR000 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,0.78 inch, 96×16 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGS08096016WR000 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P18501 |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGS08096016WR000 Mechanical Features
| Dot Resolution | 96×16 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 124 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.205×0.205 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.205×0.205 mm (H×V) |
| Weight | 0.75g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 19.66×3.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 21.66×5.26 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 29×9.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.41±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGS08096016WR000 Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
RGS08096016WR000 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 20/40mW (Typ./Max.) |
| Driver IC | COG Built-in SSD1305 |
| Driving Method | Duty: 1/16 |
RGS08096016WR000 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
RGS08096016WR000 Signal Interface
| Signal Category | I²C |
|---|---|
| Signal Class | I²C |
| Input Voltage for Panel | 10/2.7V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for Panel | 0.55/0.10mA (Typ.)(ICC/IDD) |
| Interface Type | FPC |
