Overview
Specification
RGS10128064WR017

RGS10128064WR017 Basic Information
| Panel Model | RGS10128064WR017 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,0.96 inch, 128×64 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGS10128064WR017 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P25303 |
| Operating Temperature | -40 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGS10128064WR017 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 149 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17×0.17 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17×0.17 mm (H×V) |
| Weight | 1.43±0.14g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 21.74×10.86 mm (H×V) |
| Bezel Area | 23.74×12.86 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 26.7×19.26 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.41±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGS10128064WR017 Optical Features
| Brightness | 80 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.350 |
| Sunlight Readable | N |
RGS10128064WR017 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in SSD1306Z2 |
| Driving Method | Duty: 1/64 |
RGS10128064WR017 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 24K(Min.) (Hours) |
RGS10128064WR017 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 6800/8080 parallel, SPI, I²C |
| Input Voltage for Panel | 12/2.8V (Typ.)(VCC/VDD) |
| Input Current for Panel | 0.43/0.05mA (ICC/IDD) |
| Interface Type | FPC |
