Overview
Specification
RGS24128064WW001

RGS24128064WW001 Basic Information
| Panel Model | RGS24128064WW001 |
|---|---|
| Panel Brand | RiTdisplay |
| Descrition | PM-OLED ,2.4 inch, 128×64 |
| Panel Type | PM-OLED |
| RGS24128064WW001 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | P19703 |
| Operating Temperature | -40 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
RGS24128064WW001 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×64 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 2:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.43×0.43 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.43×0.43 mm (H×V) |
| Weight | 9.59g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 55.01×27.49 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.01×29.49 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60.5×37 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.01±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RGS24128064WW001 Optical Features
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Response Time | 0.01 (Typ.) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.320 |
| Sunlight Readable | N |
RGS24128064WW001 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 105Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 364/390mW (Typ./Max.) |
| Driver IC | TAB Built-in SSD1303T10 |
| Driving Method | Duty: 1/64 |
RGS24128064WW001 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 14K(Min.) (Hours) |
RGS24128064WW001 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 6800/8080 parallel, SPI, I²C |
| Input Voltage for Panel | 13.0V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 0.55mA (Typ.)(ICC) |
| Interface Type | FPC |
