Overview
Specification
RX470-Z15

RX470-Z15 Basic Information
| Panel Model | RX470-Z15 |
|---|---|
| Panel Brand | ROGIN |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,47 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| RX470-Z15 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
RX470-Z15 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 46 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1805×0.5415 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.5415×0.5415 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1039.68×584.82 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
RX470-Z15 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 1500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(9 pionts) |
| Sunlight Readable | Y |
RX470-Z15 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
RX470-Z15 Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Driver Board | No |
RX470-Z15 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 501/626mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.02/8.26W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
