Overview
Specification
S028Q07H

S028Q07H Basic Information
| Panel Model | S028Q07H |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S028Q07H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
S028Q07H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 45.2×59.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.9×71.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.1 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
S028Q07H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Tf) |
| Viewing Angle | 65/65/55/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
S028Q07H Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in ILI9341 |
|---|
S028Q07H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2/3.3V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
S028Q07H Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8/16-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
