Overview
Specification
S035LQNC111

S035LQNC111 Basic Information
| Panel Model | S035LQNC111 |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S035LQNC111 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
S035LQNC111 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 71.3×55.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.26±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
S035LQNC111 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/65/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.312; Wy:0.349 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
S035LQNC111 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in HX8238D |
S035LQNC111 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 18/19.2V (Min./Typ.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | TBD |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
S035LQNC111 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
