Overview
Specification
S035V04-T

S035V04-T Basic Information
| Panel Model | S035V04-T |
|---|---|
| Panel Brand | CDTECH |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 480×640 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| S035V04-T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
S035V04-T Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×640 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 228 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.037×0.111 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.111×0.111 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 53.28×71.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64×85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.8±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
S035V04-T Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 650 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/55/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.312; Wy:0.349 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
S035V04-T Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in HX8363-A |
S035V04-T Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 25K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 25.6/30.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 512/750mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
S035V04-T Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Interface Type | FPC |
